בין התרבויות – מפגשים בקבוצה שיעזרו לך להרגיש טוב עם עצמך ועם תרבות המקור.

המעבר למדינה חדשה מביא איתו קשיים ואתגרים שונים, העולים בשלבים שונים בחיים. מתוך הנסיון האישי בתהליך ההגירה, והחקירה המקצועית המעמיקה, אני מציעה להסתכל על הקשיים והמצוקות שאתם חווים, דרך ההתייחסות וההבנה של תהליך ההגירה שלכם ושל הוריכם – תהליך בו אנחנו מתרחקים מההורים ועכשיו יש טעם לחזור, כדי לשנות לטובה.
אז, איך עושים את זה?

מה לעשות כדי לפרום מחסום בקשר עם ההורים ולהשתחרר מהרצון לתקן אותם. להוריד את תחושת האשמה וללמוד לאהוב מחדש. גם אם נראה שזה מאוחר מדי ובלתי אפשרי.

במובן מסוים אנחנו יתומים. לא לגמרי – אנחנו יתומים חלקית. התייתמנו מההורים בזמן שהם איתנו. גדלנו איתם ובלעדיהם. השבר הבין-תרבותי סדק את הקרקע ופתח קרע מולו ניצבנו. חזקים. עצמאיים. נחושים. חכמים. רגישים. ומרגישים אשמים. כואבים. בודדים. בוגרים וילדים בו זמנית, כמהים לאהבה. לקבלה. להקשבה.

סיפור העליה הוא סיפור חיי – חיי האישיים ומקצועיים.
היום, בתור פסיכותרפיסטית עם וותק של מעל 10 שנים בטיפול ו-20 שנה בהוראה, אני משוכנעת שסיפור העליה שלנו ושל הורינו הוא הנתיב העיקרי במסע חיינו, שמבקש קדימות והתייחסות כנה חמה ועוטפת במפגשים הטיפוליים, גם ובעיקר אם מדובר בדור שני לעליה. גם אם נדמה לנו שהנושא לא רלבנטי לקשיים שאנחנו חווים היום.

מדברי המשתתפים:

״אמא שלי גדלה בחינוך סובייטי, היום אני לא מתחברת לזה, לתפיסה הזאת. יש הרבה דברים שאנחנו רואות בדרך שונה לגמרי. זה באמת פוגש אותי – הרצון לתקן אותה...״
״כשאני מתפזרת להרבה דברים, מצד אחד אני מעבירה על עצמי ביקורת, ומצד שני – אני לא מוכנה לוותר על שום דבר״.
״אני מרגישה אשמה שאני לא גרה ליד ההורים ולא נמצאת לידם. האשמה - זה לא משהו חזק בחיים שלי שמנהל אותי - היא פשוט איתי.״
״לא השתחררתי מהפרידה כבר שנתיים וחצי. חושב עליה. התנתקתי מהסביבה. גם לפני כן לא שיתפתי יותר מדי. גם בקטע רומנטי התנתקתי. היחסים עם אמא שלי די תקינים. לא משהו דרמטי. מרגיש מחסומים מול ההורים. מרגיש שהפסדתי משהו. משהו מת בשמחת החיים לי״
״... אבא שלי כמעט לא מדבר עברית. מגיל צעיר ההורים שלי לא היו חלק מהחיים שלי מחוץ לבית. והיו לי הרבה חברים שההורים שלהם היו מאוד מעורבים בחיים שלהם. ואני הקיצון השני - היו לי את החיים הרגילים כביכול בבית ספר. העברית שלי הייתה כבר יותר טובה. מגיל צעיר ההורים שלי הפסיקו לעזור לי בחוץ כי הם לא ידעו איך.

למי מיועדים המפגשים? גם אם נולדתם בארץ להורים עולים חדשים, גם אם עליתם בגיל צעיר, גם אם ההורים רחוקים או הקשר איתם נותק – אני מזמינה אותכם לסדרה של מפגשים בקבוצה במטרה להתקרב לתרבות המקור ולייצר איתה שיח. דיאלוג. לדבר ולחוות.

על המפגשים עצמם: סדרת המפגשים תיערך במתכונת של טיפול קבוצתי קצר מועד, בביתי – 5 מפגשים שבועיים פרונטליים (משולבים בזום במידת הצורך), משך כל מפגש – שעה וחצי:

מפגש 1 - היכרות והתבוננות בתהליך העליה

אמא שלי הייתה אומרת: ״אוהבים את מה שמכירים״, אז בואו נכיר

מפגש 2 - שפת האם והשפה עברית -

להתקרב לזיכרון נעים דרך השפה                           

מפגש 3 - הערכה העצמית בהקשר לתהליך ההגירה הבין-דורי

שינויים קטנים יעשו הבדל עצום בתחושת הערכה העצמית

מפגש 4 - להכיר בתרבות נוספת כחלק ממני

לשפר את תחושת המלאות והסיפוק מעצמך              

מפגש 5 - להיפרד בלי להיפרד באמת

סיום אופטימי, יש דבר כזה                                     

לאחר כל מפגש, כל משתתף יקבל ממני משוב אישי בכתב במייל

ובסיום כל סדרת המפגשים – סיכום אישי של התהליך

מה צפוי שיקרה לך במהלך המפגשים?
אולי בהתחלה לא יקרה כלום. וזה בדיוק הזמן להמשיך להגיע למפגשים ולראות איך הדברים מתחילים לנוע מהמקומות הרגילים. יכול להיות שתחווה רגעים במפגשים, בהם יתחבר זיכרון נעים כלשהו ויעצים אותך לשנים ארוכות קדימה. יכול להיות שתחווה רגעים של קרבה והקשבה באופן כזה ששכחת או לא חווית. יכול להיות שתחווה גם תסכול וכעס, כאב ועצב וזה לא יהיה קל. מה שאני יכולה להבטיח לך – זה לתת את ה-200% שלי כדי להקשיב, להכיל ולאפשר לנוע למקומות נעימים יותר בחוויה שלך. מה שנדרש ממך – זה השתתפות כנה ורצון לשנות לכיוון טוב, לכיוון שבו החיבור הבין-תרבותי שייווצר מחדש במפגשים ימלא אותך ותרגיש שלם יותר, ממוקד יותר, עם כוחות מחודשים ואופטימיים. ותרגיש את עצמך במקום הנכון, כמו שתמיד רצית לחוות את עצמך – ״כמו פעם״.

מהו המחיר?
להרגיש את עצמך במקום הנכון, כמו שתמיד רצית לחוות את עצמך שלם וממוקד יותר – ״כמו פעם״
מחיר קבוע – ₪1500 עבור כל המפגשים
מחיר לנרשמים עד ל -19.07 – 1200₪ עבור כל המפגשים

תהליך המפגשים – הוא תהליך טיפולי שלם, לכן לא ניתן לשלם עבור כל פגישה בנפרד. אפשר לחלק את התשלום ל-3 תשלומים.

פרטים טכניים – מתי ואיפה נערכים המפגשים?:
תהליך של 5 מפגשים פרונטליים שבועיים, בימי שישי, בין השעות 10:00 ל-11:30 (משולבים בזום במידת הצורך)

המחזור הקרוב של המפגשים מתחיל ביום שישי, ה-26.07

בכתובת: רח׳ ברזיל 2, כניסה ב׳, תל אביב

נוח להגיע בתחבורה ציבורית עד קניון רמת אביב / או עד צומת אינשטיין / דרך נמיר
ברכב פרטי אפשר למצוא חנייה או לאורך רח׳ ברזיל, או ברחוב פיכמן

אתיקה ואחריות
• המפגשים מאפשרים פתיחות מרבית, נערכים באווירה ביתית נעימה
• מפגשי הקבוצה הם לא טיפול פרטני, ערכם הטיפולי לעתים גבוה יותר מערכו של הטיפול הפרטני והם יכולים להועיל אף יותר ולהאיץ תהליכי שינוי.

החזרי תשלום
המפגשים הם תהליך טיפולי שלם, לכן אין החזרים על החיסורים. ניתן לקבל החזר מלא עד ל-25.07, יום לפני תחילת המפגש הראשון.

נעים להכיר

נעים להכיר שמי מריה חרמוני, אני פסיכותרפיסטית בגישה אקזיסטנציאליסטית – הסמכה ממכללת סמינר הקיבוצים, בה״ס ללימודים מתקדמים, תוכנית תלת שנתית.
עוסקת בטיפול פרטני משנת 2014.
בשנת 2024 - הסמכה ממוקדת בטיפול בטראומה ומצבי קיצון - קורס השתלמות מטעם האיגוד הישראלי הרב-תחומי לפסיכותרפיה.
חברת האיגוד משנת 2014
השכלה נוספת: * בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה - אוניברסיטת תל אביב, *פקולטה לאמנויות – מוזיקולוגיה, תולדות האמנות והתיאטרון – אוניברסיטת תל אביב, * בית צבי, בית הספר לאמנויות הבמה
עיר מוצא – מוסקבה

הרעיון להקים מפגשים בקבוצה עלה בעקבות הצורך שפגשתי בו כפסיכותרפיסטית שמלווה מטופלים מהדור השני של העלייה. לא מפתיע שקהל היעד שלי מצא אותי – סיפור העליה הוא סיפור חיי, חיי האישיים ומקצועיים גם יחד.
אני מציעה את המפגשים לאחר חקירה ממושכת של תהליכי ההגירה וחובתי להרחיב את האפשרויות הטיפוליות ולאפשר לאנשים להיעזר בידע הנרחב והמעמיק שרכשתי בנושא.

מטופלים מגיבים